Žygimantas Augustas (1544-1572)

Žygimantas Augustas – Žygimanto Senojo sūnus, Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis, kurio valdymo metu Lenkija ir LDK susijungė, sudarydamos konfederaciją – Abiejų Tautų Respubliką. Žygimantas Augustas mirė nesusilaukęs įpėdinio ir buvo paskutinysis Jogailaičių dinastijos valdovas. Žygimanto Augusto darbai buvo reikšmingi: įvykdyta valakų reforma, pradėjo kilti švietimas (jėzuitai ėmė kurti mokyklas), įvyko daug pakitimų tiek valstybės santvarkoje, tiek visuomenėje.
Jo valdymo laikotarpiu buvo nukalta itin daug naujų nominalų monetų ir jų atmainų: obolai, dvidenariai, dvigrašiai, trigrašiai, keturgrašiai ir netgi auksinis florinas. Žygimanto Augusto monetos pasižymėjo aukšta menine verte ir jo valdymo periodas vadinamas LDK numizmatikos aukso amžiumi.
1565–1566 m. buvo nukaldinti „satyriniai“ trigrašiai, kurių vienoje pusėje pavaizduotas Vytis, kitoje – iš biblijos pacituota sentancija lotynų kalba QVI HABITAT IN COELIS IRRI DEBIT EOS, kuri reiškia –  Danguje esantis juokiasi iš jų. Tokių monetų kaldinimas yra siejamas su Lenkijos ir Lietuvos Didžiosios kunigaikštijos unijos šalininkų ir priešininkų nesutarimais.

Žygimantas Augustas (122)