Rokas Kvedaras. 1936m 10 Litų „Vytautas“ – kaip atpažinti kumelę ir nenusipirkti „kastrato“

“Vytauto” kumelių kainos, lyginant su paprastu “Vytautu”, yra ženkliai didesnės, todėl dažni atvejai, kai į pardavimus išlenda taip vadinami „kastratai“ – iš paprasto “Vytauto” monetos „auksarankių“ padarytos pseudokumelės. Įgudusio numizmato akis tai praktiškai visada pastebės, bet pradedantiesiems tai gali būti sunkiau atskirti. Kadangi pradedantieji ar ne taip patyrę numizmatai dažnai klausia kaip atpažinti ar tai tikrai “Vytauto” kumelė, sukeliama informacija, kad ji būtų kuo plačiau pasiekiama visiems.

Pirmiausia – paprastas “Vytautas” nuo kumelės skiriasi elementariai anatomiškai – t.y. paprasto “Vytauto” žirgas su aiškiai matomu lytiniu organu (lot. – penis). Savaime suprantama, kad kumelė šio lytinio organo neturi, todėl ir monetoje jo neturi būti. Tačiau „auksarankiai“ sugeba šį lytinį požymį panaikinti ir pirkėjui pateikti tokį „kastratą“ kaip kumelę. Jei tai būtų vienintelis monetų skirtumas, tikrai būtų labai sudėtinga identifikuoti „kastratus“, o „auksarankiai“ jų pridarytų dar daugiau. Bet yra antrasis požymis, nurodantis, kad tai ne paprastas “Vytautas”, o kumelė.

Antra – dabar jau vis dažniau kalbama apie antrąjį skirtumą tarp paprasto “Vytauto” ir kumelės. Paprasto Vytauto kalavijo makštis yra lygi, kaip ir kitų nominalų monetose. O kumelės monetoje kalavijo makštis akivaizdžiai skiriasi – t.y. kairėje kalavijo makšties pusėje yra trys charakteringi „dantukai“, kurių du viršutiniai yra mažesni, o apatinis didesnis (labiau pailgas). Pažymėtina, kad šie „dantukai“ yra lyg užapvalinti, todėl „auksarankiai“ nesugeba jų gerai padaryti, kad neitų atskirti nuo kumelės originalo.

Trečia – yra ir trečiasis požymis, kuris vienareikšmiškai yra tik “Vytauto” kumelės atributas, ir padirbiniuose kolkas sutikti dar neteko. Kaip antrasis kumelės požymis yra trys “dantukai” kairėje kalavijo makštis pusėje, taip trečiasis yra dešinėje kalavijo makšties pusėje. Tai yra ištisinis nuolydis nuo kalavijo makšties iki monetos lauko. Tas nuolydis panašus kaip ir “dantukai” kairėje, bet “dantukai” suplonina kalavijo makštį, o dešinėje kalavijo makšties suplonėjimo nėra.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tai gi, siekdami įsigyti “Vytauto” kumelę, visada labai įdėmiai žiūrėkit, kad vėliau netektų gailėtis nusipirkus bevertį „kastratą“.